Nasza szkoła jak co roku pamiętała o Święcie Niepodległości. Oprócz gazetek i okolicznościowych lekcji związanych z tematycznie z 91 rocznicą odzyskania niepodległości, uczniowie kl. VA wraz z paniami Elżbietą Makaryk i Justyną Wierzgoń-Kallą przygotowali uroczysty apel w dniu 8 listopada 2019 r. dla klas I- III oraz IV- VI.

Przy wierszach i pieśniach legionowych w wykonaniu piątoklasistów oraz obecnych społeczność szkolna przypominała sobie o okolicznościach towarzyszących odzyskaniu niepodległości. Szczególnie uroczystym momentem była chwila odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”  o godzinie 11.11. Nasza szkoła włączyła się w ten sposób w akcję „Niepodległa do hymnu!”, w której brała udział cała Polska. Podsumowaniem całej uroczystości była animacja ukazująca dzieje Polski „w pigułce”. Przypomniana została też postać Józefa Piłsudskiego i jego przybycie do Warszawy z twierdzy w Magdeburgu 10 listopada 1918 r., które wpłynęło na nastroje Polaków wobec okupantów niemieckich i akcję wyzwalania stolicy. Uczniowie dostali przedruki oryginalnych ulotek, które nawiązywały do sytuacji w ówczesnej Warszawie, a wylosowani szczęśliwcy dostali „fasolkę niepodległości”. Obdarowane nią zostały również nauczycielki obecne na apelu.

Młodsi uczniowie w ramach apelu zapoznali się z znanymi legendami polskimi związanymi z historycznymi stolicami Polski – Gnieznem, Krakowem oraz Warszawą. Odgadywali tytuły legend oglądając wybrane wariacje na ten temat w formie krótkich filmików, nakręconych i przygotowanych z pomocą uczniów kl. V a oraz dzieci świetlicowych.

FASOLKI NIEPODLEGŁOŚCI

Justyna Wierzgoń – Kalla

Elżbieta Makaryk